Dotacja na termomodernizację budynku - na co i skąd możesz ją otrzymać?
Kto z nas nie lubi płacić mniej i maksymalnie obniżać swoich rachunków? Podczas gdy koszty energii pochłaniają sporą część budżetu wielu z nas, rozwiązania mogące przyczynić się do oszczędności kosztów są coraz częściej poszukiwane. W dodatku są to rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony środowiska, są wspierane przez Unię Europejską i dotowane. To właśnie dlatego warto już dziś zainteresować się tematem dotacji na termomodernizację i zaplanować niezbędne działania w budynku. W niniejszym artykule pokażemy Ci, na co możesz uzyskać dofinansowanie, jakimi programami pomocowymi warto się zainteresować, a także jak możemy Ci pomóc w całym tym procesie.
Termomodernizacja, wymiana źródła ciepła, fotowoltaika - na co możesz otrzymać dofinansowanie?
Obserwowane od pewnego czasu zainteresowanie UE kwestiami klimatycznymi i śladem węglowym przyczynia się do wdrażania regulacji i programów mających pomóc w termomodernizacji, a tym samym korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne. Stąd także programy dofinansowań do poprawy energetycznej efektywności budynków. Aktualnie dostępne programy sprawiają, że możliwości wyboru obejmowanych przez nie konkretnych rozwiązań jest naprawdę spora. W tej chwili chyba każda osoba planująca termomodernizację budynku znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie do:
• zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych
• zakup i montaż pompy ciepła,
• magazynów energii,
• wymiany starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne,
• wymiany drzwi i okien,
• ocieplenia ścian domów.
Aktualne dofinansowania na termomodernizację budynków - sprawdź program dla siebie
W 2024 roku dostępnych jest kilka programów dotyczących termomodernizacji budynków. My w szczególności polecamy dwa z nich, oferujące wszystkie powyższe rozwiązania i dające możliwość uzyskania sporych środków na wykonanie niezbędnych prac. Są to program Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Wybierz odpowiedni dla siebie, w zależności od tego, jaki zakres prac Cię interesuje oraz który program oferuje najkorzystniejsze dla Ciebie warunki. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik, który pomoże Ci sprawdzić podstawowe informacje na temat programów dofinansowania do termomodernizacji i instalacji fotowoltaicznych.
Program Czyste Powietrze
Chcesz wymienić stare źródło ciepła na nowoczesne i bardziej ekologiczne? Potrzebujesz audytu energetycznego? A może interesuje Cię ocieplenie ścian i wymiana okien lub drzwi? Program Czyste Powietrze, mający na celu walkę ze smogiem jest właśnie dla Ciebie!
Do czego otrzymasz dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?
Zgodnie z obowiązującymi zapisami w ramach programu, dostępnymi na stronie internetowej, dofinansowanie można otrzymać do:
• audytu energetycznego, dzięki któremu uzyskasz informacje na temat tego, jakie działania pozwolą Ci skutecznie ocieplić budynek i jakie źródło ciepła sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Audyt pozwoli Ci także pozyskać informacje w obszarze uzyskania maksymalnego dofinansowania termomodernizacji. Dowiesz się z niego również, jak możesz zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie.
• wymiany pieca na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła.
• mikroinstalacji fotowoltaicznej.
• wymiany okien, drzwi, a także bramy garażowej.
• ocieplenia podłóg, ścian i stropu.
• instalacji CO i CWU.
• wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Ważne! Wsparcie finansowe z programu można otrzymać nie tylko na projekty jeszcze nierozpoczęte, ale również na te, które są w trakcie realizacji, jak i projekty zakończone (z wyjątkiem dotacji z prefinansowaniem). Warto pamiętać, że rozliczone będą tylko te koszty, które zostały poniesione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Formy dofinansowania z programu Czyste Powietrze:
• dotacja,
• prefinansowanie,
• pożyczka z dopłatą.
Maksymalna kwota wsparcia: 136 200 zł/nieruchomość.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź szczegółowe informacje na stronie programu lub skontaktuj się z nami. Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania.
Wsparcie finansowe z programu Mój Prąd - uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki
Szukasz programu wspierającego wdrażanie rozwiązań w zakresie źródeł energii odnawialnej (OZE)? Planujesz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych? Program Mój Prąd jest tym, czego szukasz. Sprawdź, jakie korzyści możesz osiągnąć, decydując się na udział w programie.
Jakie rozwiązania wspiera program Mój Prąd?
Wsparcie finansowe z programu jest oferowane osobom, które potrzebują dotacji na:
• zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych,
• zakup i montaż pompy ciepła,
• zakup montaż magazynów energii,
• zakup i montaż kolektorów słonecznych (dla osób fizycznych, które chcą produkować energię na potrzeby własnego gospodarstwa domowego).
Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu Mój Prąd?
• Wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net-billing. Mogą to przy tym być tylko ci wnioskodawcy, którzy nie korzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych.
• Wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (net-metering). Dotyczy wnioskodawców, którzy nie korzystali dotąd z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest także przejście na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej (net-billing).
• Wnioskodawcy, którzy otrzymali dofinansowanie do wykonania mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych (np. z programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd, programów organizowanych przez gminy) i od 1.02.2020 r. są w systemie net-billing.
Na jaki poziom dofinansowania mogą liczyć beneficjenci programu Mój Prąd?
Beneficjenci programu Mój Prąd mogą liczyć na dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż kwoty wyszczególnione w programie dla każdego z rozwiązań. W zależności od tego jakie rozwiązanie wybierzesz i o jakie dofinansowanie będziesz się starać, możesz zyskać od 3 do 54 tys. złotych.
W tej chwili nabór wniosków na V edycję programu został zakończony. Lada chwila możemy jednak spodziewać się informacji na temat otwarcia kolejnej edycji naborów.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź szczegółowe informacje na stronie programu lub skontaktuj się z nami. Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania.
Dzięki aktualnym programom dofinansowań do termomodernizacji budynków można naprawdę sporo zaoszczędzić. Kluczowe jednak jest wybranie odpowiedniego zakresu dofinansowania i złożenie wniosku, który umożliwi Ci uzyskanie dodatkowego źródła finansowania termomodernizacji. Jak to zrobić i mieć pewność, że Twój wniosek zostanie złożony prawidłowo i o niczym nie zapomnisz? W tym aspekcie warto skorzystać ze specjalistycznego wsparcia i konsultacji z ekspertem, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces.
Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci oraz wypełnimy i złożymy za Ciebie całą potrzebną dokumentację.